> SIPT

SENSORY INTEGRATION PRAXİS TEST
DUYUSAL BÜTÜNLEME VE MOTOR PLANLAMA TESTİ

Test Dr. A. Jean Ayres tarafından yaratılmıştır. Orijinal Güney California SIPT testi 1987’den beri pek çok öğrenme ile davranış hastalıklarında teşhis ve ayırt edici amaçlarla ve müdahale stratejileri yaratmakta aktif olarak kullanılmaktadır. Dr. A. Jean Ayres Duyu Bütünleme Teorisini geliştiren kişidir. Ayres’in kendisi de günlük yaşamında duyusal girdilerle ilgili zorluklar yaşamış, kendisi gibi günlük yaşam becerilerinde zorlukları olan bireyleri anlamak için çalışmalar yapmıştır. Uzun yıllar Güney California Üniversitesi’nde duyu bütünleme üzerine çalışmalar yürütmüş, Ergoterapi alanında yüksek lisans ve eğitim psikolojisinde doktorasını tamamlamıştır.

Merkezimizde ayrıca Dünya’da geçerliliği kabul görmüş ve duyuların ve motor planlamanın değerlendirmesinde aktif olarak kullanılan SIPT testi (Güney California Üniversitesi’nden sertifikalı olarak) uygulanmaktadır. 4 yaş- 8 yaş 11 ay aralığında uygulanan SIPT (Sensory Integration Praxis Test- Duyusal Bütünleme Motor planlama Testi) bu testi sertifikalı olarak eğitimini almış terapist tarafından uygulanması önemlidir. 17 test içerir. Bu test görsel algı becerileri, motor planlama, vücudun iki tarafının koordinasyonu ve hareket ile dokunmanın ayırt edilmesi gibi praksis becerilerini ölçerek değerlendirmek üzere dizayn ve standardize edilmiştir, bize duyusal bütünleme ve motor planlamanın (praksis) değerlendirmesi ile ilgili çok değerli veriler sağlar.

Uzm. Çimen Kaplan
Uzmanfizyoterapist - Duyu Bütünleme Terapisti
1994-1998 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Fizik Tedavi Rehabilitasyon Yüksekokulu’nu okudu.
1998 yılında Amerikan Hastanesi’nde Solunum Fizyoterapisti olarak göreve başladı. 1999 yılında Marmara Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde yüksek lisans kazanarak yüksek lisans eğitimine başladı ve Marmara Üniversitesi Hastanesi’nde Fizik Tedavi Bölümü’ne bağlı olarak Pediatrik Rehabilitasyon biriminde oda verilerek çalışmaya başladı.
Pediatrik nörolojik rehabilitasyon üzerine uzmanlığını 2002 yılında tamamladı. >> Devamı